SDKÚ-DS - chorý prvok na politickej scéne

Autor: Ladislav Kováčik | 7.6.2008 o 20:55 | Karma článku: 2,53 | Prečítané:  885x

Tento článok venujem jednak voličom SDKÚ-DS a po druhé tým, ktorí síce nemajú radi SDKÚ-DS, no sú pripravení podporiť jej kandidátku Radičovú v prezidentských voľbách. Verím, že oceníte, že v tomto článku s vami budem jednať slušne a nebudem vás považovať za vymleté a zmyslov zbavené stádo, ako niektorí uvažujú o nás, voličoch SNS. To si naozaj nemyslím a kľudne by som sa s kýmkoľvek z tejto voličskej skupiny mohol normálne pozhovárať, či aj kamarátiť. Len vám chcem povedať, v čom ste podľa mňa "mimo" a pripomenúť vám veci, ktoré by sa patrilo pripomenúť, no keďže volíte túto stranu, asi na ne radi zabúdate alebo ich schvaľujete.

Najprv sa vyjadrím k nadpisu. Chorým prvkom na politickej scéne Slovenska nazval SDKÚ-DS minister kultúry a podpredseda SMERu Marek Maďarič 25. marca tohto roku. Prečo sa k tomuto výroku hlásim aj ja, vysvetlím.

Je viacero dôvodov, prečo odmietať nejakú politickú stranu. Ja sa hlásim k týmto, prečo odmietam SDKÚ-DS:

1. Boli to predchodcovia a zakladatelia SDKÚ-DS, ktorí podporili v roku 1999 bombardovanie Juhoslávie. Dnes sa SDKÚ-DS hrdo hlási k záujmom obrany Srbov. Nepôsobí to v súvislosti s ich postojom spred deviatich rokov smiešne?

2. V roku 2005 sme boli v parlamente svedkami všeličoho. Sama polícia po vyšetrovaní uviedla, že bola naplnená skutková podstata trestného činu korupcie, aj keď neuviedla vinníka. Avšak komu inému ako vtedajšej vládnej koalícii na čele s Mikulášom Dzurindom a SDKÚ-DS mohlo "kupovanie poslancov" prospieť?

3. V tom istom roku 2005, ešte pred tým, než sme boli svedkami obštrukcií v parlamente, bola schválená v Národnej rade SR aj hlasmi poslancov SDKÚ-DS euroústava, z ktorej obsahu vyplývalo, že sa budeme približovať skôr k štatútu provincie EÚ, než aby sme ostali suverénnym štátom. Toto chcem zvlášť pripomenúť tým, ktorí argumentujú za SDKÚ-DS štýlom "veď oni nás priviedli do Európskej únie a NATO". V roku 2005 sme pekne mohli vidieť, v akej Európskej únii nás SDKÚ-DS chcelo mať.

4. SDKÚ-DS podporila v roku 2003 vojnu v Iraku, ktorá má dodnes katastrofálne následky a spôsobila obrovské straty na životoch.

5. V roku 2008 bratislavská krajská organizácia SDKÚ-DS spísala výzvu Nastal čas na zmenu. 8. marca 2008 Prezídium SDKÚ-DS na návrh predsedu strany Dzurindu vylúčilo zo strany a pozastavilo práva člena prvým 14 signatárom výzvy. Medzi vylúčenými boli aj poslanec NR SR Martin Kuruc, bratislavský krajský šéf strany Valentín Mikuš a jeho podpredseda Branislav Zahradník. Za Dzurindom navrhnuté uznesenie hlasovalo z 18 členov Prezídia 16. Sedemnásteho marca 2008 vyhlásil Valentín Mikuš, že sa nazdáva, že prezídium svojím správaním porušilo jeho ľudské práva. "Dnes ráno som podal žalobu na Ústavný súd, pretože žiadne stanovy nesmú byť v rozpore s ľudskými právami", oznámil novinárom. Uviedol tiež, že stranícky súd mu neumožnil nahliadnuť do spisu. Myslím, že to nepotrebuje ďalší komentár.

6. Skoro by som zabudol, že to boli ľudia z dnešnej SDKÚ-DS, ktorí pristúpili na odstavenie JE Jaslovské Bohunice.

Chcem apelovať hlavne na tých, ktorí sú rozhodnutí podporiť tú "sympatickú pani" Radičovú v budúcoročných prezidentských voľbách, aby si uvedomili, s akými ľuďmi táto žena spojila svoj osud a aby ešte raz prehodnotili, či by ozaj toto mala byť tá pravá prezidentka. Táto slušná a príjemná pani by v prezidentskom úrade nebola spojencom nikoho iného než síl, o ktorých sme si porozprávali v tomto článku. Na Gašparoviča mám tiež svoj názor, pozri http://kovacik.bigbloger.lidovky.cz/c/35914/Gasparovic.html

...ale mne osobne vychádza ako vhodný kandidát skôr on - ak by som sa mal rozhodovať len medzi nimi dvomi.

Na každej strane je však aj niečo dobré, preto berte, že uznávam, že SDKÚ-DS Slovensku pomohla napr. rovnou daňou. Nemôžem kritizovať predošlú vládu a SDKÚ-DS za všetko, ale negatíva podľa mňa jasne prevažujú. To je môj názor, s ktorým môžete a nemusíte súhlasiť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?