Zuzana Martináková a "vnucujúci" konzervatívci

Autor: Ladislav Kováčik | 26.6.2008 o 11:49 | Karma článku: 2,74 | Prečítané:  698x

Pozrel som si najnovší diel relácie TV SME Na výsluchu, v ktorom o svojich názoroch rozprávala predsedníčka Slobodného fóra Zuzana Martináková. Zaujalo ma jej prihlásenie sa ku katolíckej viere a zároveň k liberalizmu, čím chápe toleranciu voči postojom druhých ľudí, kým vyčíta konzervatívnym stranám, že nerešpektujú práve túto slobodu jednotlivca a rôzne veci mu vnucujú.

Táto myšlienková konštrukcia mi nesedí - a uvediem dva príklady prečo.

Boli spomínané interrupcie. Pani Martináková je ako správna katolíčka proti, ale rešpektovala by slobodu iných žien a ponechala by im toto právo. Kde je však rešpektovanie práva nenarodeného jednotlivca na život. Kým pani Martináková bude vravieť, konzervatívci tu niečo vnucujú, ja tvrdím iné - práveže bránia, aby bolo vnútené tomu plodu zomrieť. Tým sa pre mňa javia ako oveľa väčšmi rešpektujúci slobodu jednotlivca, než liberáli na Martinákovej spôsob.

Ďalším príkladom, ktorý by som mohol uviesť, je zmluva o výhrade vo svedomí. Tu čo konzervatívci niekomu vnucujú? Tu sú práve opäť naopak tými, ktorí bránia, aby bol niekto nútený robiť, čo je proti jeho presvedčeniu. 

A vyjadrím sa ešte aj k otázke registrovaných partnerstiev, ktorá tiež bola v relácii spomínaná. Môj osobný názor je taký, že registrované partnerstvá ako určitý právny vzťah by mali existovať. Ale prečo len pre homosexuálov? Sú určite ďalšie skupiny, ktorým by sa takýto právny vzťah hodil. Napríklad dedo s vnukom. Svojím právnym vzťahom by napríklad umožnili, aby po dedovi automaticky dedil vnuk, aby práve on dostal napr. úmrtný list svojho deda a pri mnohých iných úkonoch. V tomto prípade by som povedzme bol ochotný uznať, že tu konzervatívci čosi vnucujú. Ale vnucujú tu čosi aj liberáli a to uznanie homosexuálneho vzťahu ako rovnocenného s manželstvom. Práve preto by najčistejšia cesta viedla tade, kam som popísal. Registrované partnerstvo áno, ale ako právny vzťah pre ľubovoľné dve osoby bez ohľadu na sexuálnu orientáciu či iné motívy.

Na záver, aj ja sa priznám, že som kresťan-katolík a nemôžem sa pri pani Martinákovej ubrániť istým sympatiám k nej. Zároveň však jej kritiku konzervatívcov odmietam a osobne budem v najbližších voľbách voliť určite len nejakú konzervatívnu stranu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?