Pozrimeže sa na tých kandidátov

Autor: Ladislav Kováčik | 29.7.2008 o 21:32 | Karma článku: 2,04 | Prečítané:  708x

O nejaký ten rok nás opäť čaká putovanie k volebným urnám, najprv by to malo byť vo veci voľby prezidenta krajiny. Ja osobne svoje doterajšie dojmy z kandidátov delím na isté a neisté.

Čo je pre mňa isté: Isté pre mňa je, že nebudem voliť ani jednu z dám, ktoré sa odhodlali ísť do tohto súboja - teda Ivetu Radičovú a Dagmar Bollovú.

V prípade, že by bola zvolená Iveta Radičová, asi by som to nepovažoval za katastrofu, táto pani má čosi do seba, mohla by politické prostredie trochu skultúrniť (ostatne, to môže robiť aj teraz ako vysokopostavená politička). Ale odmietam jej dať svoj hlas principiálne, už len preto, že ju nominovala SDKÚ-DS, strana, ktorá svojimi početnými zlými krokmi počas svojich vlád značne poškodila Slovensko. Opakovať sa nebudem, dôvody prečo nevoliť kohokoľvek z SDKÚ-DS, som už zhrnul v inom svojom článku.

Z KSS vystúpivšia Dagmar Bollová je trošku iné kafe. So svojimi - mierne povedané - uletenými názormi (za čistky v 50. rokoch mohli zákony, komunisti to nerobili z pomsty, ŠtB bola "služba na ochranu štátu") a prekrúcaním histórie (bežný človek za socializmu mohol vycestovať kamkoľvek) patrí k zaujímavým a zábavným reliktom na okraji našej politickej scény. Určite urobí naše voľby pestrejšími a možno urobí Slovensku službu v tom, že niektorých mladých svojím vystupovaním úspešne odradí od akýchkoľvek sympatií k súčasným komunistom.

Čo je pre mňa neisté: Postoj k niektorým iným kandidátom.

Ivan Gašparovič sa v minulých voľbách vyšvihol celkom zaujímavo z pôvodne 4. miesta v prieskumoch až na post prezidenta. Iste zavážilo aj jeho mnohovravné heslo "Myslím národne, cítim sociálne". Pozitíva Gašparoviča vidím skutočne jednak v snahe posilňovať sebavedomie Slovákov, jednak v postoji k interrupciám (aj keď tu bolo jedno nejasné vyhlásenie jeho hovorcu, ktoré tento postoj zneisťovalo). Negatívami sú jeho počin z čias mečiarizmu (kauza Gaulieder), jeho postoj, ktorým ocenil budovanie protiraketového štítu USA v Európe a v neposlednom rade podpísanie problematickej Lisabonskej zmluvy.

Ostatní kandidáti sú, trúfam si povedať, bez šance, no pokiaľ by sa našla skutočne výnimočná osobnosť, mohol by som ju už len preto podporiť v prvom kole.

Ivan Šimko patril k duchovným otcom SDKÚ-DS. Iste, mnohé negatíva sa udiali v čase, keď už nemal s touto stranou nič spoločné, ale dá sa mu myslím vyčítať minimálne postoj k vojne v Iraku. Aspoň som si teda nevšimol žiadne jeho vystupovanie proti schváleniu vyslania vojsk v tom období (2003). Jeho momentálne kresťansko-sociálne zmýšľanie a jasný protipotratový postoj sa mu dajú pričítať k dobru.

František Mikloško je disidentská ikona, jeden z tých, ktorým môžeme dnes vďačiť za demokratický režim. Avšak odradzuje ma jeho posledné prihlasovanie sa k blízkosti k radikálne neoliberálnej, proamerickej, protinárodnej, čechoslovakistickej Občianskej konzervatívnej strane a naopak, útočenie na potenciálneho spojenca v boji za kresťanské a vlastenecko-národné princípy, Slovenskú národnú stranu (naozaj neviem, čo je zlé a xenofóbne na stavaní dvojkrížov a celý ten humbug okolo údajnej xenofóbnosti SNS mi príde otrepaný a nepresvedčivý).

Ako to zhrnúť? Nuž, skúsim celkom jednoducho. Ja sám som veľmi zvedavý, komu dám (a či vôbec) hlas.

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?