Cesta k odbúraniu štátu už začala

Autor: Ladislav Kováčik | 18.5.2009 o 22:13 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  459x

Nietzscheho dodnes považujú za akéhosi teoretika fašizmu, čo je veľká hlúposť, tvrdí v rozhovore MIROSLAV POMAJDÍK, predseda klubu Socialistického zväzu mladých (SZM) v Smižanoch, člen Ústredného výboru SZM a bubeník spišskonovoveskej kapely ON AIR, ktorý kandiduje do Európskeho parlamentu za Komunistickú stranu Slovenska (KSS).

Začal by som tvojím účinkovaním v kapele ON AIR. Odkedy sa venuješ bubnovaniu?

Na bicie nástroje som začal hrať v siedmej triede na základke. Bicie ma vždy fascinovali, hlavne tá atmosféra a dokonalý rytmus. Postupne sme začali zliepať dokopy kapelu a v prvom ročníku na gympli sme založili kapelku ON AIR. Odvtedy hráme až dodnes.

Už došlo aj k vydaniu nejakého albumu?

Áno. Náš prvý album sa volá Ticho prosím začíname. Je na ňom 11 skladieb a vydali sme ho pred viac ako 4 rokmi. Pesničky z nášho albumu hralo 14 rádií.

Hráte aj na nejakých festivaloch, chystáte sa niekam cez leto?

Áno, zúčastňujeme sa aj letných festivalov. Minulý rok to bol napríklad festival Spiš rock v Spišskej Novej Vsi. Našim najväčším úspechom bol koncert na Podlesku v Slovenskom raji pred pár rokmi, kde sme si zahrali koncert s kapelami Desmod, Smola a Hrušky, Gladiátor. Toto leto sme začali koncertom v Gemerskej Polome na festivale Gitara znej Polomou. Cez leto chystáme sériu koncertov a festivalov.

Prejdime k Socialistickému zväzu mladých. Akým aktivitám sa v súčasnosti venuješ v rámci tejto organizácie?

V rámci zväzu sa venujeme príprave rôznych seminárov na určité témy. Pred mesiacom sme poriadali seminár v Banskej Bystrici na tému Súčasná kríza kapitalizmu vo svete. Spoločne so stranou sme chystali demonštrácie proti prepúšťaniu ľudí z práce v tzv. hladových dolinách východného Slovenska. Spomeniem akcie v Spišskej Novej Vsi, Krompachoch, Košiciach, Poltári, Gemerskej Polome. Zameriavame sa hlavne na boj proti neblahým účinkom tejto krízy. Veľakrát sa zneužíva táto kríza a ľudia sú zastrašovaní. Tiež sa aktívne podieľam na výrobe nášho časopisu Vzdor a momentálne chystám letné akcie v mojom najbližšom okolí, lebo nielen o politike je SZM, ale aj o priateľstve, poznaní a zábave. Snažíme sa spájať zábavné s užitočným.

Odkiaľ vyšla prvotná iniciatíva, aby si kandidoval za europoslanca? Mal si ten prvotný záujem ty sám alebo si bol požiadaný SZM alebo Komunistickou stranou Slovenska?

Ku kandidatúre za europoslanca som sa dostal náhodne. Strana vyhradila miesto pre člena SZM a našou úlohou bolo vybrať dostatočne pripraveného človeka. Do úvahy pripadali tri mená: Lucka Mišíková, Stanislav Pirošík a ja. Lucka z objektívnych príčin odmietla kandidatúru a tak padla voľba na Stana. Po čase sme ale zistili, že Stano dosiahne vek 21 rokov, potrebný na kandidatúru do europarlamentu, až mesiac po voľbách a tak som ako náhradník ocitol na kandidátke ja.

Na kandidátke je ešte ďalší mladý človek, Branislav Rusiňák. On je tiež zo SZM?

Branislav Rusiňák je stále člen SZM, no jeho na kandidátku dosadila strana. Braňo je aj členom Ústredného výboru KSS.

Keď sme už pri tej kandidátke, považuješ za šťastnú voľbu výber lídra? Je Juraj Brecko dostatočne známy aspoň medzi ľavicovou verejnosťou?

Juraja Brecku poznám osobne a je to veľmi sympatický človek s dostatočnými životnými skúsenosťami. Výber lídra na kandidátku bol v réžii strany a je to ich voľba. KSS prechádza veľkou personálnou obmenou a preto väčšina starých známych tvári už nefiguruje na popredných miestach. Strana dáva šancu novým ľudom, čo je správna politika.

Veľkou témou európskej politiky je Lisabonská zmluva. Podľa stanoviska, ktoré mi pred časom poslal predseda KSS Jozef Hrdlička je KSS proti Zmluve, vraj "kopíruje" už odmietnutú zmluvu o Ústave pre Európu. KSS vyčíta Zmluve, že "odmietla rešpektovať mnohé sociálne a demokratické požiadavky, " ktoré boli vytknuté predošlej euroústave, a "je zjavné, že Zmluva neposkytuje efektívnu zahraničnú a bezpečnostnú politiku." Súhlasíš s touto kritikou, dostal sa ti do rúk obsah Lisabonskej zmluvy?

O Lisabonskej zmluve sme toho veľa nadiskutovali aj v našom krúžku na výške. Študujem politológiu, čiže táto téma sa mi nemohla vyhnúť. Stotožňujem sa plne s názorom strany. Ja osobne som tvrdý odporca tejto zmluvy, ktorej vyčítam množstvo vecí. Lisabonská zmluva spraví z Európy eldorádo pre nadnárodné korporácie a monopoly. Je to zmluva, ktorá zväzuje ruky štátom v oblasti zahraničnej politiky. Dokonca zmluva obsahuje aj také formulácie, ktoré by opätovne legalizovali trest smrti v štátoch EÚ. Občanom berie množstvo pák na ovplyvňovanie politiky EÚ a jednoznačne zvýhodňuje veľké členské štáty, ktorých kapitál likviduje domáce hospodárstvo menších krajín. Zamedzí sa vlastné smerovanie krajín.

Veľa sa hovorí tiež o daňovej harmonizácii, ktorú chcú niektoré sily presadiť v EÚ. Väčšinou pravičiari sú proti takejto agende, ty to vnímaš ako?

Daňový systém nie je mojou parketou. Nie som ekonóm ani špecialista na daňovú politiku. Jednoznačne však môžem povedať, že odmietam rovnú daň a som proti akémukoľvek znižovaniu DPH pod 19%. Neoliberáli podporujú čo najnižšie dane. Tieto opatrenia by však vážne narušili štátne rozpočty krajín a docielili by tým len jedno a to to, že by sme boli otrokmi korporácií, ktoré by nadobudli nehoráznu moc.

Ako vnímaš režim, ktorý vládol v Česko-Slovensku v rokoch 1948-1989? Súhlasíš s predsedom KSS Hrdličkom, ktorý tvrdí, že nebolo správne, že Česko-Slovensko prijalo sovietsky model socializmu?

Toto obdobie vnímam veľmi kriticky, no pozerám sa  na neho objektívne. Súhlasím s tým, že socializmus by mala každá jedna krajina budovať podľa svojich špecifík. Bolo veľkou chybou, že sme prijali sovietsky model socializmu, ktorý bol bránený obrovskou vojenskou silou. Na druhej strane musíme povedať aj béé keď sme už povedali áá a to v tom, že na Jaltskej konferencii si rozdelili veľmoci sféru vplyvu a my sme skončili pod ZSSR. Čiže už dávno pred 1948 bolo rozhodnuté, kam sa bude uberať naša krajina. Oceňujem však množstvo dobrých vecí, ktoré priniesol socializmus. Zavrhujem však to, že sme nemali možnosť cestovať v kľude na Západ, že veľakrát najvyšší funkcionári boli rovnejší medzi rovnými a že sa vytvorila akási nová "červená" elita, ktorá o všetkom rozhodovala. Toto považujem za deformáciu socializmu. Bola to taká doba aj u nás aj na Západe. Tajné služby vykonali svoje v oboch častiach Európy a veľakrát práve toto podozrievanie zhoršilo vzťahy oboch táborov natoľko, že sa to nedalo brať za racionálne.

Vo svojom profile na Azete máš uvedený výrok V. I. Lenina: "Kým existuje štát, nemôže existovať sloboda. Ak existuje sloboda, nebude existovať štát." Súhlasíš s týmto výrokom?

Jednoznačne sa sním stotožňujem, no nie je doba ani uvedomenie ľudí, aby toto nastalo. Tento proces potrvá ešte možno tisíce rokov. K odbúraniu štátu sa nemôže spoločnosť dostať len tak z ničoho nič, to by bola katastrofa pre spoločnosť, ktorá by bola uvrhnutá do chaosu. Hlavné je vzdelávať ľudí, lebo s ľudom ktorý nieje vzdelaný sa ľahko máva. Aj procesy ktoré sa dejú napr. decentralizácia a samospráva je toho jasným dôkazom, že cesta k odbúraniu štátu už začala.

Vieš, mňa osobne celkom prekvapilo, že som tam našiel tento výrok. Viem, že marxisticko-leninskí ideológovia v čase, keď boli komunisti pri moci, hovorili o odbúravaní štátu a budovaní komunistickej spoločenskej samosprávy, ale predsa len som si myslel, že dnešní komunisti sú už triezvejší. Naozaj môže existovať spoločnosť bez štátu? Mne to pripadá ako rozprávka...

Podstatu som vysvetlil už v predchádzajúcej odpovedi. Poviem k tomu už len jediné. Za feudalizmu a počas absolutistických monarchií považovali za rozprávku to, že raz bude nastolený akýsi demokratický režim. dnes je to realita. Spoločnosť sa stále posúva a stále decentralizuje a občianska spoločnosť preberá na seba veľakrát úlohy štátu, ktoré kedysi nebolo mysliteľné, aby spravoval tretí sektor.

Keď sme pri ideológii, zaujalo ma, že za inšpiratívneho mysliteľa považuješ Friedricha Nietzscheho. Toho však marxisticko-leninskí teoretici dlho považovali za predchodcu fašizmu, kritizovali ním obhajovaný voluntarizmus a nespútaný individualizmus. Podľa teba sú Nietzscheho myšlienky zlučiteľné s myšlienkami socializmu a komunizmu?

Nietzscheho dodnes považujú za akéhosi teoretika fašizmu, čo je veľká hlúposť. Bol to jednoznačne veľký mysliteľ, ktorý si zaslúži našu úctu a ktorého diela stoja aj po toľkých rokoch za prečítanie. Ja mám od neho niekoľko kníh. Jeho filozofia je veľmi náročná a ťažká, no myšlienky obrovské. Každá osobnosť, mysliteľ stojí za to, aby sa ľudia zoznámili s jeho myšlienkami. Tu nestojí otázka, či sa zhoduje niečo s marxizmom-leninizmom. Marxizmus je filozofia, ktorá sa stále rozvíja a ktorá prijíma aj dnes množstvo podnetov. Marxizmus nie je a nemôže byť dogma. Dogmatizmus narobil v marxizme veľkú šarapatu. Ja hovorím dogmatizmu degenerácia. Človek si musí prečítať aj to, s čím nesúhlasí, aby vedel vysvetliť prečo stým nesúhlasí. Myslenie je krásna cnosť!

Ale Nietzscheho myšlienka "vôle k moci" je jednoznačne prejavom voluntarizmu, čo je idealistický filozofický smer. Dokonca Nietzsche bol subjektívnym idealistom. Nie je koketovanie s takýmito myšlienkami až prílišným odklonom od materialistickej podstaty marxistickej ideológie? (Zdôrazňujem, že slovo "materalistická" nehovorím pejoratívne, ale spomínam ho v jeho filozofickom význame.)

Nehovorím, že z jeho filozofie si beriem všetko, istotne sú tu patrné veľké rozdiely, ktoré nepopieram. O Nietzscheho filozofiu sa zaujímam preto, lebo som človek, ktorý chce mať čo najväčší rozsah vedomostí. Ja som marxista a z každej filozofie si niečo dobré zoberiem. O tom to je. Tu nemôžeme niečo brať ako odklon, tu ide o poznanie a porovnávanie. Jeho dielo Antikrist je vynikajúcou prácou a napr. tu sa s ním vo väčšine zhodnem.

Odcitujem ti jeden výrok, ktorý podľa mňa vystihuje podstatu socializmu. Je mi jasné, že s ním nebudeš súhlasiť, ale možno ťa bude zaujímať. "Nemám rád socializmus. Socializmus považujem za omyl, zlú myšlienku. Za myšlienku škodlivú predovšetkým pre chudobných.
Áno, uznávam, socializmus môže za určitých okolností - krátkodobo - chudobným pomôcť z tej najhoršej núdze. Ale len krátkodobo. Dlhodobo im totiž uškodí omnoho viac - tým, že v nich vyvolá závislosť na štáte a štátnej podpore, čím ich zbaví slobody, ale aj čností a návykov, nevyhnutných pre produktívny život v slobodnej spoločnosti. Socializmus chudobných ľudí tou ich závislosťou na štáte dlhodobo udržiava v permanentnej chudobe a znemožňuje im sa z nej vymaniť. Preto je socializmus zlý, zvlášť pre chudobných. Preto ho nemám rád." (Roman Joch, riaditeľ Občanského institutu) Čo ty na to?

Je to jeho názor a máš pravdu, že sa s ním absolútne nestotožňujem. No niečo by sa našlo a to to, že áno bývalý socializmus vychoval aj darebákov, ktorí sa priživovali na sociálnom systéme. Bola to aj chyba toho, že sme prijali ako som už spomenul sovietsky model socializmu. Neviem či pán Joch čítal Marxa, Engelsa, Luxemburgovú či Lenina, lebo by pochopil, že o tomto socializmus nie je. Dogmatizmus docielil jeho zbastardenie. Socializmus nič zadarmo nikomu nedá. Čo sa týka Slovenska, tak toto o čom hovorí pán Joch sa v obrovskej miere dialo za Mečiarovej vlády, kedy sa schváli taký sociálny systém, ktorý bol krásne zneužívaný. Väčšina Rómov, ktorí stratili po 89-om prácu, a Rómovia boli prví, ktorých sa nový systém zbavoval, sa naučili žiť zo štátu. Mečiar pri naberaní svojich hlasov štedro rozdával a docielil to, že najmä rómske etnikum nebolo motivované hľadať si prácu a žili zo sociálnych a materských prídavkov. Tento problém tu máme stále a narastá. Práca je hlavný pilier socializmu. Pracovať človek musí a príživníkov netolerujeme ani my!

Dobre, nechajme už ideológiu tak. Chcem sa ťa spýtať ešte na útok, ktorého sa na tebe a ďalších mladých včetne predsedu klubu SZM v Košiciach Martina Huliča dopustila skupina mladých ľudí, ktorých mi Maťo Hulič charakterizoval slovom "náckovia". Aké zranenia vám spôsobili? Konkrétne tebe? Boli vypátraní? Stalo sa to niekedy v marci, však?

Áno, boli sme napadnutí bez akéhokoľvek dôvodu. Asi sa potrebovali pobiť a zvýšiť si svoje ego. Boli sme traja, oni siedmi, inak to ako našou porážkou skončiť ani nemohlo. Ja som utrpel kopance do hlavy. Na zemi ma kopali hlavne do hlavy a vyrazili mi polku predného horného zubu. Troch z nich sa podarilo vypátrať. Ostatní zdrhli.

Stalo sa to v Košiciach, áno?

Áno v Košiciach na sídlisku Ťahanovce.

Ak budeš zvolený do Európskeho parlamentu, určite budeš konfrontovaný s nutnosťou určitej jazykovej výbavy. Aké jazyky ovládaš?

Hovorím obstojne nemecky a čiastočne anglicky. Určite jedna z prvých vecí na ktoré sa po prípadnom zvolení zameriam je zdokonalenie svojej jazykovej výbavy.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

S kým urobím najbližší rozhovor? Navrhnite vy!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?